See fisha on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ny",
"2": "fetsa",
"3": "-fetsa",
"4": "to cause to die"
},
"expansion": "Chichewa -fetsa (“to cause to die”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "zu",
"2": "fisa",
"3": "-físa",
"4": "to kill"
},
"expansion": "Zulu -físa (“to kill”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Cognate with Chichewa -fetsa (“to cause to die”) and Zulu -físa (“to kill”).",
"forms": [
{
"form": "-fisha",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "kufisha",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kufisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "kutofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "fisheni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hufisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -lifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -kufisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ninafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "nafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tunafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "unafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mnafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "anafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wanafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -nafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sifishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "hatufishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "hufishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "hamfishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "hafishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "hawafishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -fishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -tafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -tafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nifishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tufishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ufishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "mfishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "afishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -fishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -sifishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngefisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singefisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngalifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"past"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singalifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"singular"
]
},
{
"form": "twafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"plural"
]
},
{
"form": "wafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mwafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "vyafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "yafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "zafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kwafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "mwafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -mefisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -meshafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"already-form"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -jafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"not-yet-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-when-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -sipofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-not-form"
]
},
{
"form": "kafisha / positive subject concord + -kafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kafishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-nifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"singular"
]
},
{
"form": "-tufisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"plural"
]
},
{
"form": "-kufisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-wafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-kufisheni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-wafisheni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-mfisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-wafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ufisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-lifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-yafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-vifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-zifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ufisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kufisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-pafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-mufisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-jifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"reflexive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "General positive (positive subject concord + (object concord) + -fisha- + relative marker)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-fishaye",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fishao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fishao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fishayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fishalo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fishayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fishacho",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fishavyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fishayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fishazo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fishao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fishako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fishapo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fishamo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -fisha)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-yefisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-ofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-lofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-chofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-vyofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-yofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-zofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-ofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-kofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-pofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-mofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "-fisha (infinitive kufisha)",
"name": "sw-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "sw-conj"
}
],
"lang": "Swahili",
"lang_code": "sw",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Swahili entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"extra": "to murder, kill",
"word": "-fa"
}
],
"glosses": [
"Causative form of -fa: to murder, kill"
],
"id": "en-fisha-sw-verb-nk-rPE6x",
"links": [
[
"-fa",
"fa#Swahili"
],
[
"murder",
"murder"
],
[
"kill",
"kill"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "ua"
}
],
"tags": [
"causative",
"form-of"
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "Sw-ke-fisha.flac",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/7/7b/Sw-ke-fisha.flac/Sw-ke-fisha.flac.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/7/7b/Sw-ke-fisha.flac/Sw-ke-fisha.flac.ogg"
}
],
"word": "fisha"
}
{
"forms": [
{
"form": "-físha",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ss-infl-adj",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lengimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ngimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lomfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "umfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lesibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "sibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "lenibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "lomfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "mfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "labafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "bafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lemifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "mifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lelifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lamafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "mafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lesifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "sifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "letimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "timfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lemfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "imfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lolufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lobufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "bufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lokufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "kufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "físha"
},
"expansion": "-físha",
"name": "ss-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ss-infl-adj"
}
],
"lang": "Swazi",
"lang_code": "ss",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Swazi entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"short"
],
"id": "en-fisha-ss-adj--bAHi131",
"links": [
[
"short",
"short"
]
]
}
],
"word": "fisha"
}
{
"forms": [
{
"form": "-fisha",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "zu-infl-adj",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "engimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "engingemfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "ngimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "angimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "omfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ongemfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "umfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "awumfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "esibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "esingebafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "sibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "asibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "enibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "eningebafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "anibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "omfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "ongemfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "mfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "akamfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "abafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "abangebafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "bafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "ababafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "awumfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "emifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "engemifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "mifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "ayimifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "elifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "elingelifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "lifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "alilifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "amafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "angemafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "mafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "awamafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "esifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "esingesifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "sifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "asisifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "ezimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "ezingezimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "zimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "azizimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "emfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "engemfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "engeyimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "imfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "yimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "ayiyimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "olufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "olungelufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "lufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "alulufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "obufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "obungebufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "bufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "abubufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "okufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "okungekufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "kufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "akukufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "-fisha",
"name": "zu-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "zu-infl-adj"
}
],
"lang": "Zulu",
"lang_code": "zu",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Zulu entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"synonym of -fuphi"
],
"id": "en-fisha-zu-adj-jcmD6zcb",
"links": [
[
"-fuphi",
"fuphi#Zulu"
]
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "-fuphi"
}
]
}
],
"word": "fisha"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ny",
"2": "fetsa",
"3": "-fetsa",
"4": "to cause to die"
},
"expansion": "Chichewa -fetsa (“to cause to die”)",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "zu",
"2": "fisa",
"3": "-físa",
"4": "to kill"
},
"expansion": "Zulu -físa (“to kill”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Cognate with Chichewa -fetsa (“to cause to die”) and Zulu -físa (“to kill”).",
"forms": [
{
"form": "-fisha",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "kufisha",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kufisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "kutofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "fisheni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hufisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -lifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -kufisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ninafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "nafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tunafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "unafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mnafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "anafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wanafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -nafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sifishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "hatufishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "hufishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "hamfishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "hafishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "hawafishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -fishi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -tafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -tafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nifishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tufishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ufishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "mfishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "afishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -fishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -sifishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngefisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singefisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngalifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"past"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singalifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"singular"
]
},
{
"form": "twafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"plural"
]
},
{
"form": "wafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mwafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "vyafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "yafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "zafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kwafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "mwafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -mefisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -meshafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"already-form"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -jafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"not-yet-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-when-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -sipofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-not-form"
]
},
{
"form": "kafisha / positive subject concord + -kafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kafishe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-nifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"singular"
]
},
{
"form": "-tufisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"plural"
]
},
{
"form": "-kufisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-wafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-kufisheni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-wafisheni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-mfisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-wafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ufisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-lifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-yafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-vifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-zifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ufisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kufisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-pafisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-mufisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-jifisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"reflexive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "General positive (positive subject concord + (object concord) + -fisha- + relative marker)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-fishaye",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fishao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fishao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fishayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fishalo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fishayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fishacho",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fishavyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fishayo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fishazo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fishao",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fishako",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fishapo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fishamo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -fisha)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-yefisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-ofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-lofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-chofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-vyofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-yofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-zofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-ofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-kofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-pofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-mofisha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "-fisha (infinitive kufisha)",
"name": "sw-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "sw-conj"
}
],
"lang": "Swahili",
"lang_code": "sw",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Swahili causative verbs",
"Swahili entries with incorrect language header",
"Swahili lemmas",
"Swahili verbs"
],
"form_of": [
{
"extra": "to murder, kill",
"word": "-fa"
}
],
"glosses": [
"Causative form of -fa: to murder, kill"
],
"links": [
[
"-fa",
"fa#Swahili"
],
[
"murder",
"murder"
],
[
"kill",
"kill"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "ua"
}
],
"tags": [
"causative",
"form-of"
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "Sw-ke-fisha.flac",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/7/7b/Sw-ke-fisha.flac/Sw-ke-fisha.flac.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/7/7b/Sw-ke-fisha.flac/Sw-ke-fisha.flac.ogg"
}
],
"word": "fisha"
}
{
"forms": [
{
"form": "-físha",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ss-infl-adj",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "lengimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ngimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lomfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "umfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "lesibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "sibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "lenibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "lomfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "mfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "labafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "bafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lemifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "mifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lelifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lamafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "mafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lesifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "sifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "letimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "timfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lemfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "imfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lolufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lobufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "bufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "lokufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "kufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "físha"
},
"expansion": "-físha",
"name": "ss-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "ss-infl-adj"
}
],
"lang": "Swazi",
"lang_code": "ss",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Requests for tone in Swazi adjective entries",
"Swazi adjectives",
"Swazi entries with incorrect language header",
"Swazi lemmas"
],
"glosses": [
"short"
],
"links": [
[
"short",
"short"
]
]
}
],
"word": "fisha"
}
{
"forms": [
{
"form": "-fisha",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "zu-infl-adj",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "engimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "engingemfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "ngimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"positive",
"singular"
]
},
{
"form": "angimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "omfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ongemfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "umfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "awumfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "esibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "esingebafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "sibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural",
"positive"
]
},
{
"form": "asibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "enibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "eningebafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"positive",
"second-person"
]
},
{
"form": "anibafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "omfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "ongemfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "mfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "akamfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "abafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "abangebafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "bafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "ababafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "awumfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "emifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "engemifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "mifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "ayimifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "elifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "elingelifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "lifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "alilifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "amafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "angemafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "mafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "awamafisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "esifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "esingesifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "sifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "asisifisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "ezimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "ezingezimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "zimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "azizimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "emfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "engemfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "engeyimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "imfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "yimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "ayiyimfisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "olufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "olungelufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "lufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "alulufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "obufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "obungebufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "bufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "abubufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "okufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "okungekufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
},
{
"form": "kufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"positive"
]
},
{
"form": "akukufisha",
"source": "inflection",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "-fisha",
"name": "zu-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "zu-infl-adj"
}
],
"lang": "Zulu",
"lang_code": "zu",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Requests for tone in Zulu adjective entries",
"Zulu adjectives",
"Zulu entries with incorrect language header",
"Zulu lemmas"
],
"glosses": [
"synonym of -fuphi"
],
"links": [
[
"-fuphi",
"fuphi#Zulu"
]
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "-fuphi"
}
]
}
],
"word": "fisha"
}
Download raw JSONL data for fisha meaning in All languages combined (26.6kB)
{
"called_from": "inflection/2512",
"msg": "rejected heuristic header: table cell identified as header based on style, BUT Swahili is not in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS; cleaned text: Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information., style: background: var(--wikt-palette-blue-2,#eff7ff); border: 1px solid var(--wikt-palette-grey-2,#d0d0d0); text-align: center; line-height: 1.5em;////NodeKind.TABLE_CELL",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Swahili",
"subsection": "verb",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'modifier'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Swazi",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'copulative'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Swazi",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 1'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Swazi",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 2'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Swazi",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 3'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Swazi",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 4'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Swazi",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 5'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Swazi",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 6'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Swazi",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 7'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Swazi",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 8'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Swazi",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 9'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Swazi",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 10'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Swazi",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 11'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Swazi",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 14'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Swazi",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 15'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Swazi",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 17'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Swazi",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'modifier'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'copulative'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 1'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 2'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 3'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 4'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 5'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 6'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 7'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 8'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 9'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 10'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 11'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 14'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 15'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'class 17'",
"path": [
"fisha"
],
"section": "Zulu",
"subsection": "adjective",
"title": "fisha",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.